e-Pasaport Vesikalık Fotoğrafı


Temel vize fotoğrafı özellikleri haricinde e-Pasaport için gerekli olan vesikalık fotoğraf özellikleri;

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) standartlarına göre hazırlanan e-Pasaportların kimlik sayfasında fotoğraf bölümü için ayrılan alanın ebatları 35 mm x 45 mm olacak şekilde belirlenmiştir.

Ancak başvuru sırasında kullanılacak fotoğrafların tarayıcı tarafından algılanabilmesi için mutlaka 35 mm x 45 mm ebadından büyük olması gerekmektedir.

Bu sebeple standart vesikalık fotoğraf ebatı olan 45 mm x 60 mm ebatındaki vesikalıklar da kabul edilmekle birlikte, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 50 mm olarak belirlenmiştir.

Bu ebatlardan daha küçük ebatlarda fotoğraf götürülmesi halinde başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bu pasaportlar tanzim sırasında kalite kontrolden geçemediği için iptal edilebilmekte, bu durumda da yeniden başvurmanız gerekebilmektedir. Bu nedenle, çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususunun fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir.

e-Pasaportun kimlik sayfasındaki biyometrik vesikalık fotoğrafın örneği aşağıdaki gibidir:

image

Kaynak: epasaport.gov.tr